فیزیک وآموزش آن نمونه سئوال
سلام سال نو مبارک

سلام

سال نوی شما مبارک باشه

انشا الله شاد باشید

شاد شاد شاد شاد

این عکس هم از مسافرت به شیراز وتفرش تقدیم به شما

 

 

 

 

¤ نوشته شده در ساعت 01:09 توسط محمود رمضانی | ارسال نظر - پيام هاي ديگران (2)

طرح درس فيزيك مبتني بر IT

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

عنوان :

طرح درس فيزيك مبتني بر IT

 

 

تهيه كننده : محمود رمضانی

دبير فيزيك ناحيه 2 اراک

 

 


 

 

زمستان 89

طرح درس فيزيك مبتني بر IT

موضوع: عدسیها وپرتوهای ویژه آنها وتصاویر ایجاد شده در آنها

كتاب فيزيك (1) و آزمايشگاه

هدف درس:آموزش عدسیها وتصاویر آنها

نام مدرسه: دبیرستان امام علی (ع)

تعداد دانش آموزان 20نفر

طرح درس: کارگاهی مبتنی بر IT

هدف کلی:

شناخت انواع عدسیها و تصاویر در عدسیها

هدف هاي يادگيري:

الف) هدفهای رفتاری

الف-1) حیطه شناختی (دانش)

  1. ابتدا با مفاهیم منشور آشنایی پیدا کند
  2. مسیر نور در منشور را بداند
  3. انواع عدسیها را بشناسد
  4. پرتو های ویژه در عدسیها را بشناسد وکاربرد آنها را بداند
  5. با کانون در عدسیها آشنا شده و انواع حقیقی ومجازی آنها را یاد بگیرد
  6. چگونگی ایجاد تصویر در آنها را یاد بگیرد

 

الف -2) حیطه روان حرکتی ( انتظارات رفتاری)

  1. کار با رایانه آشنایی داشته باشد
  2. آشنايي با محيط ويندوز
  3. بتواند از پايگاه هاي اينترنتي مربوط به بحث عدسیها و اطلاعات مورد نياز را استخراج كند
  4. انواع عدسیها را رسم کرده وکانون آنها را نمایش دهد
  5. پرتو های ویژه در عدسیها را رسم کند
  6. محل های خاص برای جسم در ایجاد تصویر را مشخص کند
  7. تصویر را در عدسیها رسم کند

 

الف-3)حیطه عاطفی

  1. در مورد کاربرد عدسی در زندگی فکر کرده وچند نمونه را بیان کند
  2. عدسی محدب یا مقعر را به ما نشان دهد
  3. در مورد نرم افزار های ارایه شده ابتکار عمل یاپیشنهادی ارائه کند
  4. برای انتقال نرم افزار ها ارائه شده به سایر رایانه ها راهکار یا ابزاری مناسب پیشنها دکند

 

 

امكانات کلی و IT و وسایل کمک آموزشی:

رايانه با امكانات دسترسي به اينترنت دیتا پرژکتور،پرده نمایش، کتاب درسی،وایت برد،ماژیک در چند رنگ، حافظه فلش ولوازم آزمایش اپتیک

مهارت هاي IT مورد نيازبرای دانش آموزان:

Ÿ آشنايي با نرم افزار WORD

Ÿ آشنايي با اينترنت و چگونگي جست و جو و دريافت اطلاعات

فعاليت هاي مقدماتي 

با توجه به تعداد رايانه ها و فضاي کارگاه، دانش آموزان را به گروه هاي دو يا سه نفره تقسيم شوند.از آن ها بخواهيم در كنار رايانه ها قرار گيرند و پس از مطالعه صفحات مورد نظر دركتاب درسي واژه هاي كليدي آن ها را به همراه واژه هاي انگليسي مربوطه استخراج كنند.

واژه هاي كليدي استخراج شده را به دنبال مشورت در گروه، روي يك برگه كاغذ بنويسند و با ذكر نام گروه روي کاغذ منتقل كنند و در صورت لزوم، تصحيح نمايند

برخي از كليد واژه ها عبارتند از:

عدسی: Lens پرتونور: Light beam

تصویر در عدسی: Image on lens جسم کدر: Opaque object

کانون: Focal همگرا یا واگرا: Convex-Concave

تذكر: استفاده از واژه نامه ي فيزيك انگليسي موجود دركتاب ضروري است.

می توان این واژه هارا در گوگل یا سایر موتور های جستجو کرد و سایتهای آنها را دید

شروع كلاس 

سلام واحوالپرسی از دانش آموزان

حضور وغیاب دانش آموزان

ارزشیابی تشخیصی در مورد آشنایی با منشور و عدسیها

پرسش در موردآشنایی با انواع عدسیها وچگونگی تصویر در آنها

 

فعالیتهای یاد دهی یاد گیری

  1. دلیل استفاده از عدسیها را در زندگی و صنعت وپزشکی بداند
  2. تفاوتهای ظاهری عدسیها را بیان کند
  3. مشخصات وویژگیهای تصاویر در عدسیها را بیان کند
  4. بتواند مسیر نور در عدسیها را را رسم کند
  5. کانون عدسیها را رسم کرده وانواع کانون را بگوید
  6. تصویر در عدسی رارسم کند
  7. با نرم افزار Looking Glass آشنا شده وبتواند در منزل هم با آن کار کند

همچنین می توان از نرم افزار كمك آموزشي فيزيك 1 و آزمايشگاه كمك بگيريم.

در ادامه با ورود به نشاني هاي زير:

http://elearning.roshd.ir
http://www.mah1350.pib.ir

از آن ها بخواهيد پس از باز شدن، صفحه آن را به صورت گروهي بررسي كنند.

در صورت اتصال رایانه دانش ۀآموزا ب به اینترنت به عنوان راهنما بايد به تك تك گروه ها سر بزنيم و آن ها را براي رسيدن به هدفهاي مورد نظر ياري دهيد و بدين ترتيب از حاشيه روي آن ها ،جلوگيري شود.

در مرحله بعد،از دانش آموزان بخواهيد به نشاني زير مراجعه كنند:

http://fa.wikipedia.org

 

ارزشیابی پایانی:

دانش آموزان باید مفاهیم زیر را بدانند

کانون فاصله کانونی محور اصلی پرتو ویژه رسم تصویر در عدسیها

کار با نر افزار Looking Glassو در یافت داده از وبلاگ معرفی شده وسایر سایتهای دیگر

از دانش آموزان خواسته شود كه به سايت

http://elearning.roshd.ir

مراجعه نموده و پرسش هاي مربوطه را بررسي كنند.

و همچنین می توانند به سی دی کمک آموزشی فیزیک که در اختیار آنان قرار خواهد گرفت استفاده کرده ، مسائل مرتبط با درس را در فصل 5 پاسخ دهند.

پروژه ي كلاسي

از گروه ها بخواهيد كه با استفاده از يكي از منابع در دسترس مانند كتابخانه،اينترنت و...، يكي از پرسشهاي مطرح شده در ابتداي درس را انتخاب كرده و در مورد آن تحقيق كنند، سپس نتايج كار خود را بوسيله نرم افزار WORD تايپ كرده به صورت يك گزارش شفاهي به صورت پاورپوينت در جلسه بعد به كلاس ارايه كنند

آموزش تكميلي(اختياري)

براي ايجاد انگيزه ي بيش تر در دانش آموزان، با معرفي پايگاه هاي اضافي، ضمن تقويت دانسته هاي دانش آموزان ،آن ها را با كاربردهاي اين موضوع در اوقات فراغت نيز درگير كنيد .همچنین می توانند با استفادهاز نرم افزار کمک آموزشی که در اختیار آنان قرار می دهیم به پرسشها و مسائل فصل5 که مربوط به موضوع درسی می باشد،پاسخ دهند.

 

 

 

 

 

پايان

¤ نوشته شده در ساعت 07:40 توسط محمود رمضانی | ارسال نظر - پيام هاي ديگران (0)

عدسی های همگرا و واگرا

 

 

با سلام

تعدادی از تصاویر آموزشی در مورد عدسی ها را در اختیار شما قرار میدهم

محمود رمضانی





                      






   

¤ نوشته شده در ساعت 07:29 توسط محمود رمضانی | ارسال نظر - پيام هاي ديگران (0)

©2006 - Powered by AftaBlog.com